Każdy handlowiec i drukarz w branży poligraficznej dobrze wie, że bardzo często zdarza się że Klient dzwoni, prosi o wycenę druku np. ulotek mówiąc, że nie potrzebuje projektu, bo ma już gotowy plik – po czym wysyła ulotkę w Wordzie lub Paint …
Otóż szanowni Klienci – taki plik, który uważacie za przygotowany do druku- absolutnie nim nie jest…
Proces drukowania nie jest niestety aż tak prosty, dlatego też pliki z których drukujemy wizytówki, ulotki, teczki, notesy, katalogi, foldery i inne musza być odpowiednio przygotowane. Skupmy się na przygotowaniu pliku do druku cyfrowego (druk offsetowy ma nieco wyższe wymagania, dlatego to zostawimy na osobny temat).
Po pierwsze:
SPADY – czyli grafika wyciągnięta poza obszar netto pracy (pracy po docięciu). Dzięki temu, po przycięciu pracy zadruk nie będzie dochodził do samej krawędzi pracy.
Po drugie:
MARGINES BEZPIECZEŃSTWA – teksty lub grafika powinny być odsunięte od linii cięcia o min 5-7mm – tak żeby nie zostały ścięte.
Po trzecie:
PASERY – są to znaki w postaci cienkiej kreski poza formatem netto pracy, pokazujący w którym miejscu ma być przycięta praca.
Po czwarte:
OZNACZENIA ZGINANIA/BIGOWANIA (jeśli takie występuje w pracy) – umożliwia to wykończenie pracy zgodnie z oczekiwaniami.
- W technologii cyfrowej drukujemy bezpośrednio z pliku.
- Najlepszy do druku jest plik przygotowany jako PDF zamknięty (opcjonalnie JPG, AI, CDR, TIF, PSD czy EPS)
- Skala pracy powinna być – 1:1
- Konieczna rozdzielczość to 300dpi.
- Kolory: CMYK (tylko w takiej przestrzeni barw można drukować na maszynie do druku cyfrowego) jeśli zatem w pliku pojawią się Pantony lub kolory RGB- są one z automatu zamieniane na CMYK. Czasami powoduje to znaczne rozbieżności w kolorystyce.
- Plik powinien być „spłaszczony” – nie powinien zawierać warstw.
- Teksty – zamienione na krzywe, a jeśli nie są tak przygotowane to koniecznie należy dosłać wraz z plikiem czcionkę/font jaki był używany w opisach.
- Prace wielostronicowe czyli np. katalogi, książki, czasopisma, broszury itp. najlepiej zapisać w jednym pliku (zawierającym wszystkie strony po kolei, włącznie z pustymi).
- Prace pod oprawę zeszytową – powinny być przygotowane składkami (czyli pierwsza strona z ostatnią, druga z przedostatnią, itd.)- z takim plikiem najprościej jest grafikom działać dalej, najmniejsze jest też ryzyko pomyłki. Jeśli jednak klient nie dysponuje projektem w którym strony są złożone składkami – można przesłać plik z pojedynczymi stronami, wtedy graficy robią impozycję ręczną i sami składają kolejność stron. Dobrze jest jednak, żeby mieli wówczas podglądowy plik całości po złożeniu.
- Liczba stron w pracach do oprawy zeszytowej musi być podzielna przez 4.
Na tak przygotowany projekt czeka każda drukarnia.
Realizacja wówczas może być nawet w ciągu jednego dnia (zależnie od nakładu).