W branży poligraficznej i nie tylko bardzo często można usłyszeć: CMYK vs RGB. Ale do czego to jest potrzebne? Dlaczego to takie ważne? Czym się różnią te kolory między sobą? – przecież czerwony to czerwony a niebieski to niebieski- więc o co chodzi?
Postaram się przybliżyć trochę ten temat, bazując na swoim doświadczeniu w branży poligraficznej.
CMYK to najprościej mówiąc paleta zbudowana z 4 podstawowych kolorów z których powstają wszystkie ich pochodne.
Poprzez połączenie ze sobą w różnorakich proporcjach 4 podstawowych kolorów otrzymamy wszystkie inne barwy. Te 4 podstawowe kolory od których angielskich nazw powstała i jest powszechnie używana nazwa CMYK to:
C jak CYJAN– czerwony
M jak MAGENTA– niebieski
Y jak YELLOW– żółty
K jak … i tutaj wyjątek BLACK czarny czyli kolor kluczowy KEY COLOUR
Zakres proporcji łączenia się czterech kolorów CMYK-a zawiera się w przedziale 0-100%.
Farby CMYK są farbami transparentnymi co oznacza że mogą się częściowo przenikać podczas nakładania i w wyniku tego wartość nasycenia tych barw może sięgać do 400%.
Drukowanie z CMYKa odbywa się za pomocą tzw. rastrów. Raster w poligrafii to nic innego jak mały punkt którego nasycenie kolorem wynosi 100%. Rastry są tak małe, że trudno je dostrzec gołym okiem, zwłaszcza osobie, która o nich nie wie.
Taki raster może mieć różną wielkość i układać się na arkuszu w różne wzory.
Co zatem oznacza RGB?
To paleta barw, która składa się z trzech podstawowych kolorów :
R -czerwonego (RED),
G– zielonego (GREEN)
B– niebieskiego (BLUE).
Po wymieszaniu tych trzech podstawowych barw w różnych konfiguracjach uzyskujemy bardzo szeroki wachlarz kolorów pochodnych, w tym kolorów jaskrawych, żarówiastych, neonowych- jakich nie uzyskamy w Cmyku.
RGB ma znacznie szerszą przestrzeń barwną niż CMYK
W przypadku druku cyfrowego, CMYK to paleta barw z jakich wykonuje się druk. Nawet jeśli przesłany plik jest w palecie RGB – zamieniany jest z automatu na CMYK, zwyczajnie dlatego że maszyny drukujące mogą drukować tyko w przestrzeni CMYKowej.
W tym miejscu pojawiają się tez niezgodności gdyż paleta kolorów RGB nie pokrywa się dokładnie z paletą kolorów CMYK. Odcienie różnią się od siebie, czasami nawet w znaczący sposób.
Uboższą, a konieczną do druku wersją kolorystyczną jest CMYK. Stosuje się go w praktyce gdyż mając skalibrowaną maszynę drukarską i monitor komputera można z dużą dokładnością odwzorować kolor z komputera na podłożu drukowym (papier kredowy, papier offsetowy, papier ozdobny, kalka, folia samoprzylepna, papier samoprzylepny).
Słyszeliście o czymś takim jak : CMYKOG?
Jest to z kolei urządzenie które drukuje w rozszerzonej o zielony i pomarańczowy palecie CMYK. Z takimi barwami mamy już znacznie większe możliwości drukowania kolorów i w tym przypadku łatwiej otrzymać na wydruku kolor odpowiadający palecie RGB.
Podsumujmy informacje:
Paleta barw RGB jest obszerniejsza niż paleta barw CMYK, dlatego zamiana z RGB na CMYK zawsze wiąże się z pomniejszeniem gamy kolorystycznej. Jeśli nie zamienimy kolorów z przestrzeni RGB na CMYK przed drukiem, to maszyna drukarska sama to zrobi bo jej możliwości produkcyjne zawierają się w CMYku